Baza wiedzy – zbiór poradników dotyczących korzystania z usług w hostmark.pl, instalacji, konfiguracji i administracji serwerami, oraz masa poradników od prostego wdrożenia poprzez zaawansowane konfiguracje.

Jaki wybrać hosting www?

Jaki wybrać hosting www?

Jaki wybrać hosting dla swojej witryny? Pytania o wybór hostingu pojawiają się nie tylko na różnych forach internetowych czy grup na Facebooku, ale również wszędzie, gdzie przewija się tematyka stron internetowych. Bardzo często pojawia się słowo “najlepszy hosting’, który jednak przy doborze oferty hostingowej jest bardzo względne. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze hostingu?

Czytaj dalej »

Jak dostosować logi dla serwera nginx w systemie debian 9

Jak dostosować logi dla serwera nginx w systemie debian 9

Wprowadzenie

Administracja serwerem to nie tylko wstępna konfiguracja usług. Obejmuje to również nadzorowanie tych usług i zapewnienie, że działają one tak płynnie, jak to możliwe. Jednym z najważniejszych źródeł wiedzy dla administratorów są pliki dziennika, które zawierają informacje o zdarzeniach systemowych.

W przypadku serwera WWW, takiego jak Nginx, dzienniki zawierają cenne informacje o każdej próbie uzyskania dostępu do zasobów za pośrednictwem serwera WWW. Każdy odwiedzający witrynę i obraz, widoczny lub pobrany plik jest skrupulatnie rejestrowany w dziennikach. Gdy wystąpią błędy, zostaną one również zapisane w dziennikach. Znacznie łatwiej jest pracować z plikami dziennika, które są dobrze skonstruowane.

W tym przewodniku przyjrzymy się, jak wykorzystać moduł logowania Nginx. Skonfigurujemy osobne pliki dziennika dla różnych bloków serwera, a następnie dostosujemy wyniki rejestrowania. Dodamy również dodatkowe informacje o żądaniach (w tym przykładzie samouczka, czas potrzebny na dostarczenie żądania) do dziennika dostępu, poza tym, co zawiera Nginx domyślnie.

Czytaj dalej »

Instalacja serwera nginx na systemie debian 9

Instalacja serwera nginx na systemie debian 9

Wprowadzenie

Nginx jest popularną alternatywą serwera HTTP do Apache2. Może być używany jako odwrotny serwer proxy, serwer pocztowy lub serwer WWW. Według ankiety Netcraft z lipca 2015 r. Nginx posiada obecnie 14% rynku i od 2007 r. wykazuje tendencję wzrostową.

W tym przewodniku zainstalujemy Nginx na twoim serwerze z systemem debian 9

Czytaj dalej »

Instalacja serwera vps pod proxy w 3 krokach

Instalacja serwera vps pod proxy w 3 krokach

Po zakupie skryptu stat4seo nasz dział seo potrzebował kilku serwerów proxy. Wymagania były następujące:

  • ip musi być dedykowane – nie może być sytuacji że z adresacji korzysta więcej osób i zostanie ona “zbanowana przez google”
  • wdrożenie ma być maksymalnie proste – max kilka kroków
  • proxy ma być dostępne pod danym adresem url
  • zmiana ip  proxy ma być maksymalnie uproszczona, bez zmian w konfiguracji

Są wytyczne, więc do dzieła!

Czytaj dalej »