Linux

Jak dostosować logi dla serwera nginx w systemie debian 9

Wprowadzenie

Administracja serwerem to nie tylko wstępna konfiguracja usług. Obejmuje to również nadzorowanie tych usług i zapewnienie, że działają one tak płynnie, jak to możliwe. Jednym z najważniejszych źródeł wiedzy dla administratorów są pliki dziennika, które zawierają informacje o zdarzeniach systemowych.

W przypadku serwera WWW, takiego jak Nginx, dzienniki zawierają cenne informacje o każdej próbie uzyskania dostępu do zasobów za pośrednictwem serwera WWW. Każdy odwiedzający witrynę i obraz, widoczny lub pobrany plik jest skrupulatnie rejestrowany w dziennikach. Gdy wystąpią błędy, zostaną one również zapisane w dziennikach. Znacznie łatwiej jest pracować z plikami dziennika, które są dobrze skonstruowane.

W tym przewodniku przyjrzymy się, jak wykorzystać moduł logowania Nginx. Skonfigurujemy osobne pliki dziennika dla różnych bloków serwera, a następnie dostosujemy wyniki rejestrowania. Dodamy również dodatkowe informacje o żądaniach (w tym przykładzie samouczka, czas potrzebny na dostarczenie żądania) do dziennika dostępu, poza tym, co zawiera Nginx domyślnie.

Czytaj dalej “Jak dostosować logi dla serwera nginx w systemie debian 9”

Instalacja serwera nginx na systemie debian 9

Wprowadzenie

Nginx jest popularną alternatywą serwera HTTP do Apache2. Może być używany jako odwrotny serwer proxy, serwer pocztowy lub serwer WWW. Według ankiety Netcraft z lipca 2015 r. Nginx posiada obecnie 14% rynku i od 2007 r. wykazuje tendencję wzrostową.

W tym przewodniku zainstalujemy Nginx na twoim serwerze z systemem debian 9

Czytaj dalej “Instalacja serwera nginx na systemie debian 9”

Instalacja serwera vps pod proxy w 3 krokach

Po zakupie skryptu stat4seo nasz dział seo potrzebował kilku serwerów proxy. Wymagania były następujące:

  • ip musi być dedykowane – nie może być sytuacji że z adresacji korzysta więcej osób i zostanie ona “zbanowana przez google”
  • wdrożenie ma być maksymalnie proste – max kilka kroków
  • proxy ma być dostępne pod danym adresem url
  • zmiana ip  proxy ma być maksymalnie uproszczona, bez zmian w konfiguracji

Są wytyczne, więc do dzieła!

Czytaj dalej “Instalacja serwera vps pod proxy w 3 krokach”