W sytuacji, w której serwis, aplikacja mobilna czy też sklep internetowy zaczyna skupiać uwagę coraz większej liczby klientów, należy rozważyć zmianę swojego dotychczasowego rozwiązania hostingowego. W obliczu takiego zdarzenia, klient zawsze staje przed dokonaniem właściwego wyboru. Wówczas pojawia się także pytanie czy decyzja powinna paść na cieszący się coraz większym zainteresowaniem VPS, czy też warto pozostać przy serwerze dedykowanym.

 

Serwer VPS – co to jest? Na czym polega różnica pomiędzy nim, a serwerem dedykowanym?

Warto rozpocząć ten akapit od wyjaśnienia tego, co dzieje się w chwili gdy klient zdecyduje się na kupno serwera dedykowanego. Wówczas dostawca zobowiązany jest do udostępnienia klientowi jednego z komputerów, którymi dysponuje w swoim centru, danych. Taki komputer jest przyłączony do Internetu w trybie ciągłym. Serwerem w tym przypadku nazywamy wspomniany wcześniej komputer, który jest przez klienta niejako dzierżawiony od dostawcy. Wykupując serwer dedykowany, klient ma swój sprzęt na wyłączność. Oznacza to, że nikt poza nim nie ma wglądu do zasobów jego komputera.

Serwer VPS to z kolei nic innego jak część serwera dedykowanego. Ich powstanie ma miejsce dzięki podzieleniu serwera dedykowanego na wiele mniejszych segmentów. Do tego procesu wykorzystuje się specjalistyczne programy do wirtualizacji Serwery VPS rozporządza jedynie fragmentem zasobów serwera hosta, na którym opiera swoją przestrzeń. Wynika to z faktu, że jest to serwer prywatny, co oznacza, że jego użytkownik posiada dostęp jedynie do systemu operacyjnego, który został zainstalowany z myślą o nim, czyli nie widzi reszty istnmiejących serwerów VPS, które znajdują się na tym samym hoście.

Serwer VPS w roli narzędzia biznesowego.

Serwer, na którym oparta jest dana witryna internetowa czy też sklep, powinien cechować się przede wszystkim praktycznością użytkowania. Stanowi on bowiem jedno z najważniejszych narzędzi biznesowych. Serwer VPS stanowi w tym przypadku rozwiązanie ie idealne, ponieważ łączy on w sobie to co najlepsze jest w serwerach dedykowanych wraz z plusami w postaci gotowych rozwiązań, które dają nam hostingi współdzielone. Osoby korzystające na co dzień z VPS mają okazję cieszenia się możliwością bycia niezależnym w zagadnieniach takich jak konfiguracja usług. Jednocześnie mają oni zapewnione całkowite wsparcie techniczne, a w nim monitorowanie stanu sprzętu.

Wydajność na wysokim poziomie.

Serwer VPS jest wprawdzie jedynie częścią serwera dedykowanego, jednak bez względu na to, warto pochylić się nad tym jaki sprzęt został użyty w jego wdrożeniu. Wybrany przez klienta hosting ma za zadanie działać bez przerwy, obsługiwać co najmniej kilka systemów operacyjnych, a w niektórych przypadkach także aplikacje, które się na nim znajdują. Z tego powodu tak istotną kwestią jest, aby używany przez serwer VPS sprzęt prezentował najwyższą z możliwych jakości.

Do stworzenia serwerów VPS stosuje się między innymi procesory marki Intel oraz Xeon. Wynika to z faktu, że są one przystosowane do ciągłej pracy w środowiskach wieloprocesorowych. Sposób, w jaki zostały one skonstruowane, umożliwia im pracę przez okres kilku lat, bez konieczności ich wyłączania. Ponadto, osoby decydujące się na poczynienie inwestycji w serwer VPS mają najlepszą gwarancję wydajności oraz dostępności.

Inne, równie ważne zagadnienia dotyczące serwerów VPS.

Warto także zwrócić swoją uwagę na technologię zwirtualizowania zasobów. Krok ten jest niezwykle często bagatelizowany przez klientów, a jednak nie powinno tak być. Wybór odpowiedniej technologii ma znaczenia o tyle, że może ona nakładać na klienta dodatkowe ograniczenia. Wirtualizacja pełna zapewnia bezpieczeństwo oraz pozwala na dostosowanie serwera VPS do naszych indywidualnych wymagań oraz potrzeb posiadanego przez nas oprogramowania, w tym na wprowadzanie zmian bezpośrednio w jądrze systemu w przypadku, gdy mowa o systemie Linux. To niezwykle ważne, aby sprawdzić z jakiej technologii zwirtualizowania zasobów korzysta nasz dostawca.



Monday, April 30, 2018



« Powrót