Google od wielu miesięcy ogłasza, iż w najnowszej wersji przeglądarki przy witrynach bez certyfikatu ssl i protokołu https pojawi się ostrzeżenie że jest ona niebezpieczna.

Mało się natomiast mówiło o tym jak taka zmiana wpływa na postrzeganie przez google – większość opinii mówiła że strony na czas przekierowania delikatnie spadały w rankingu aby po chwili wrócić na swoje pozycję.

Kilka dni temu jedna z wypowiedzi pracownika google rzuciła na tą kwestię trochę więcej światła i można z niej odczytać coś, co wiele osób przewidywało od dawna.

 

Przekierowania z http na https a ocena jakości google

27 czerwca pojawił się na twitterze taki wpis:

#AdWords friends, PLEASE make sure your Final URLs use HTTPS. The #Chrome browser is going to start marking all HTTP requests as “not secure”. And using 301/302 redirects slows things down which can impact your Landing Page Experience score (read: #QualityScore)

Jeden z pracowników adwords prosi o sprawdzenie  swoich kampanii pod kątem poprawnego adresu url. Jeśli podaliśmy adres “http” z którego jest przekierowanie na “https” to przeglądarka musi wykonać dodatkowy request co może wpłynąć na ocenę jakości witryny w google.

Obecnie mówi się o tym w konspekcie reklam, jednak niewykluczone że w najbliższym czasie ( o ile już nie ma to miejsca) google będzie tak samo podchodziło do wartości linkowania do swojej witryny z użyciem adresu http

Co należy zrobić?

  • jeśli nadal ociągasz się z wdrożeniem certyfikatu ssl na swojej stronie – zrób to teraz, i odrazu przekieruj ruch na https
  • sprawdź czy we wszystkich twoich aktywnościach i tam gdzie to możliwe używasz adresu witryny z https.
    Tyczy to zarówno mediów społecznościowych, kupionych reklam, czy akcji promocyjnych.
    Zalecane jest też poprawić adresy w swoich zapleczach( o ile takie posiadasz) czy też w stopkach zaprzyjaźnionych stron
  • zweryfikuj czy wewnętrzne linkowanie na witrynie jest w całości po https, a także sprawdź mapy witryn.
  • nie usuwaj przekierowania z http na https – to że strona wszędzie jest widoczna po https nie oznacza że każdy będzie używał tylko takiego adresu.
    W wielu przypadkach nadal będzie wpisywany adres bez przedrostka – np z ulotki, wizytówki czy też otrzymania adresu od znajomego

Jeżeli już masz certyfkat ssl i chciałbyś przekierować cały ruch na protokół https najszybszym sposobem jest dodanie takiego kodu na początku pliku .htaccess:

Właściwe ustawienie adresu to nie tylko lepsza ocena, ale też szybsze wczytanie strony ( brak przekierowania) – warto więc zrobić je odrazu zanim zacznie mieć to wpływ na ocenę strony.Sunday, July 15, 2018« Powrót