Wiele osób zakładając bloga, ma problem z tym czy założyć go na darmowej platformie, czy może ponieść niewielkie koszty i zakupić własny hosting. Będąc w takiej właśnie sytuacji, nie da się w ledwie kilku zdaniach udzielić jednoznacznej oraz szybkiej odpowiedzi na to pytanie. Wynika to bowiem z tego, że należy zastanowić się uprzednio nad kilkoma jakże istotnymi elementami.

 

Oczywiście większość przyszłych blogerów pragnie nie ponosić dużych kosztów na start, jednak sama kwestia cenowa to zbyt mało.

Bardzo ważną kwestią jest bowiem podejście do bloga, czyli po co się go zakłada. Czy zakładamy go w celach hobbystycznych, gdzie treści będą pojawiały się nieregularnie, czy może blog ma być pewnym źródłem dochodów?

Blog jako hobby

Jeśli to tylko hobby – nie trzeba mieć bloga na własnym serwerze, darmowe hostingi w zupełności wystarczą. Jeśli blog w założeniach ma przynosić dochód, ale jest to pierwszy blog i sam jego twórca nie do końca wie, jak to działa, to dobrym rozwiązaniem jest postawić blog na darmowym hostingu WordPress, czy blogspot.

Jeśli okaże się, że prowadzenie bloga jest zajęciem, które wciąga i w którym widzimy potencjał, to można go przenieść na płatny hosting i dokupić domenę (czyli swoją nazwę, bo darmowe blogi zawsze mają końcówkę strony, na której blog jest założony).

Warto dodać, że darmowy blog nie należy do nas i firma gdzie założyliśmy bloga  może nam go teoretycznie usunąć w każdej chwili bez podania przyczyny. W praktyce zdarza się to bardzo sporadycznie, ale jesteśmy zobowiązani działać na zasadach określonych przez stronę, gdzie jest założony blog. Poza tym ma on też ograniczenia dotyczące wyglądu i funkcjonalności.

Blog jako stałe zajęcie

Z kolei w sytuacji, gdy wiemy, że będziemy na stałe zajmować się blogowaniem, mamy już pewne doświadczenie i jesteśmy pewni swoich treści zaleca się by blog od razu założyć na swoim hostingu. Warto jeśli mamy już bloga na bezpłatnym hostingu zrobić rozeznanie np. w social mediach i spytać wprost czy taki blog jest interesujący i czy ludzie chcieliby go czytać.  Jeśli dostaniemy pozytywny feedback to nie ma się co zastanawiać,  tylko przejść na płatne i własne rozwiązanie.

Blog firmowy

Osoby prowadzące sklep czy własną działalność powinny od razu postawić bloga na swoim hostingu i domenie. Wygląda to profesjonalnie i jest przede wszystkim wizytówką firmy.

Warto tutaj zaznaczyć, że zanim zdecydujemy się na założenie bloga firmowego warto ustalić kto będzie na nim pisał, jakie tematy będzie poruszał ( oczywiście muszą być związane z prowadzoną działalnością) i w jaki sposób będzie je promował.
Nie ma sensu zakładać bloga dla samego faktu jego posiadania – potencjalni klienci zapoznając się z nim muszą widzieć iż pisze go fachowiec a także to, że wpisy są publikowane regularnie.

 

Jaki więc wybrać hosting?

Tutaj nie ma się co zastanawiać – dla początkujących twórców idealnym rozwiązaniem będzie hosting www.
W miarę upływu czasu i rozwoju można zwiększyć pakiet  albo przejść na rozwiązanie o klasę wyższe tj. serwer vps z administracją, ale nie ma co o tym myśleć na zapas.

Nasza firma oferuje pomoc przy każdym rodzaju usług – możesz więc śmiało startować od najmniejszej opcji , a później się rozwijać bez martwienia o sprawy techniczne – od tego jesteśmy przecież my ?Tuesday, August 21, 2018« Powrót