Nie wiesz co to jest SSL? Dlaczego warto wykupić taki certyfikat dla Twojej firmowej strony? Czy da to jakieś wymierne korzyści? Ułatwi zdobycie przewagi nad konkurencją w wynikach wyszukiwania Google? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu – zapraszamy do lektury!

 

Słowem wstępu
Rozwój globalnego internetu spowodował, że obecnie bez problemu zamówimy jedzenie, kupimy nowe buty czy też załatwimy niektóre sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu.

Wystarczy tylko znaleść to czego potrzebujemy, podać dane do wysyłki , opłacić zamówienie przez szybkie płatności i za 2 dni kurier doręcza nam przesyłkę. Ta łatwość dokonywania zakupów spowodowała iż coraz większy nacisk kładzie się na to, by były one nie tylko szybkie, ale też bezpieczne.

Stosowanie aktualnego oprogramowania na witrynie, dbałość o jego poprawne działanie czy  też odpowiedni hosting to ważne rzeczy by odnieść sukces w internecie. Niemniej ważne jest też to by każdą witrynę zabezpieczyć za pomocą certyfikatu SSL.


Ale czym tak właściwie jest ten certyfikat SSL?

Wyobraź sobie że zapisujesz ważną wiadomość i wysyłasz ją listem do drugiej osoby. Mimo iż na kopercie jest podany adres nadawcy i odbiorcy oraz była ona zaklejona to istnieje ryzyko iż niepowołana osoba może ją przechwycić, przeczytać i dopiero wysłać do odbiorcy.

W dużym uproszczeniu tak samo działa połączenie nieszyfrowane czyli http. Ruch przesyłany z i do witryny ma jasno określonego nadawcę i odbiorcę, jednak w pewnych warunkach ( np.  korzystanie z otwartych sieci wifi) istnieje możliwość jego przechwycenia i odczytania przez nieuprawnioną osobę.

Certyfikat SSL rozwiązuje ten problem. Wdrożenie certyfikatu ssl na stronę powoduje, iż cały ruch pomiędzy serwerem gdzie jest  witryna a przeglądarką jest szyfrowany, więc nawet po przechwyceniu będzie on nieczytelny.  Jest to jeden z najważniejszych, jednak nie jedyny powód dla którego warto wdrożyć certyfikat na swojej stronie.


Dlaczego jeszcze warto posiadać na swojej stronie certyfikat SSL?

1) Większa wiarygodność

Od dawna banki kładą duży nacisk by przed wpisaniem danych do zalogowania sprawdzić czy w pasku adresu w przeglądarce jest ikona zielonej kłódki. Posiadanie takiej samej ikony u siebie  spowoduje iż potencjalny klient odrazu podejdzie do Ciebie jako do kogoś zaufanego, i tym samym zwiększy się szansa na dokonanie zakupu.


2) Bezpieczeństwo przesyłanych danych

Jeśli wpisujesz swoje dane nawet tylko w formularzu kontaktowym, to czy chciałbyś by ktoś niepowołany mógł mieć do nich dostęp? Ja też nie, dlatego stosuje certyfikat wszędzie –  nawet na prostych stronach. Bezpieczenstwo przede wszystkim!


3) Spełnienie wymogów ochrony danych osobowych

Jeżeli na swojej witrynie posiadasz możliwość zamówienia produktu/usługi lub nawet formularz kontaktowy to też przetwarzasz dane osobowe swoich klientów – chociażby w celu wystawienia faktury. Twoim obowiązkiem jest zapewnienie by te dane nie trafiły w niepowołane ręce, więc zawsze lepiej mieć dodatkowy punkt  na plus do polityki bezpieczeństwa.


4) Dostosowanie się do zaleceń przeglądarek

Chcesz by twoja strona była widoczna? To kup certyfikat SSL i wdróż go do połowy 2018 roku, albo większość twoich klientów opuści witryne zaraz po jej otworzeniu.
Konieczność stosowania szyfrowanego połączenia od dawna była zalecana przez wydawców najpopularniejszych przeglądarek. Od lipca idą oni o krok dalej – każda strona która nie będzie miała wdrożonego SSL-a będzie widoczna jako niebezpieczna!
W praktyce wygląda to tak jak na poniższym obrazku:

 


5) Lepsza pozycja w wyszukiwarkach

Google już od pewnego czasu informuje, iż lada dzień zacznie zwracać uwagę na to czy strona jest dostępna po https  – nieoficjalnie w różnych grupach tematycznych zajmujących się SEO pojawiały się pierwsze testy wskazujące że wdrożenie strony po https pomogło jej osiągnąć wyższe pozycje. Jeśli więc chcesz wyprzedzić konkurencję i nie chcesz by twoje pozycje spadły jak najszybciej dokonaj wdrożenia SSL.


6) Gwarancja bezpieczeństwa połączenia

Certyfikat to nie tylko zapewnienie szyfrowania danych , ale też gwarancja tego, iż jest ono najwyższej jakości i nikomu nie uda się go złamać.
W praktyce każdy wydawca oferuje “gwarancję” wypłaty danej kwoty w przypadku gdy komuś uda się złamać mechanizm szyfrowania. I nie są to małe kwoty – dla najpopularniejszych certyfikatów DV których koszt to 60 zł netto/rok gwarancja to 10 tys. dolarów, więc około 35 tys. złotych
Dla pozostalych typów certyfikatów gwarancja wzrasta do nawet kilku milionów złotych!


7) Koszt

Koszt zakupu  SSL-a zaczyna się od 60 zł na rok, więc tyle co możesz stracić przez jednego klienta który z braku zielonej kłódki nie dokona u Ciebie zakupu. A ile stracisz jeśli takich klientów jest kilka na dzień ?


8) Bezpłatne wdrożenie

W przypadku posiadania serwera w naszej firmie otrzymujesz w pełni bezpłatną instalację i wdrożenie certyfikatu – nie musisz się o nic martwić!
Posiadasz usługę w innej firmie? Żaden problem, pomożemy ci w jego wdrożeniu i prześlemy wszystkie niezbędne informacje.

Jeżeli więc posiadasz stronę i chciałbyś by była postrzegana przez innych jako profesjonalna oraz budząca zaufanie – nie czekaj, zamów certyfikat ssl już dziś i  ciesz się nową o wiele bezpieczniejszą odsłoną swojej witryny!Wednesday, March 7, 2018« Powrót