Słowo “hosting” dla ludzi z branży jest bardzo popularne, natomiast dla kogoś z zewnątrz to “abstrakcja”. Co to jest hosting ? Do czego jest on mi potrzebny? Na te i inne pytania odpowiada ten wpis – zapraszam do lektury!

 

Chcąc zaistnieć w internecie konieczne są 3 rzeczy:

  • nazwa domeny
  • strona internetowa
  • serwer na którym umieścimy stronę

Nazwa domeny

Jest to jedna z najważniejszych rzeczy o którą powinniśmy zadbać jak najwcześniej.  Będziemy ją podawać wszędzie – na wizytówkach , bannerach reklamowych czy też będzie ona widoczna w wyszukiwarkach.Nazwa domeny to tak naprawdę odwzrowanie odpowiedniego adresu ip urządzenia na łatwą do zapamiętania nazwę.
Podstawowym rozszerzeniem ( tym co podajemy na końcu adresu) w polsce jest “.pl” – np. nasza strona firmowa jak i ten blog jest w takim rozszerzeniu, tj nazwa domeny to hostmark.pl. Istnieje też kilkaset innych rozszerzeń, w zależności od kraju , typu działalności , zastosowania itp – o tym będziemy jeszcze pisali.

Strona internetowa

Strona internetowa to nic innego jak zbiór plików odpowiedzialnych za poprawne wyświetlanie naszego serwisu. W zależności od zastosowanej technologii oraz języka w którym napisana jest strona pliki te przybierają różną formę – dla prostej wizytówki najczęściej są to pliki w formacie html, dla bardziej rozbudowanych – technologia php najczęściej z użyciem baz danych , czyli miejsca gdzie są zapisane wszystkie treści poprzez zaawansowane technologie jak node.js, ASP i tym podobne.

Serwer

Mamy już wybraną i kupioną domenę, mamy już stworzoną stronę – czas więc na odpowiedni serwer! Serwer, czyli hosting www jest niemniej ważny jak pozostale elementy twojej wizytówki w sieci.
Serwer to tak naprawdę komputer który został odpowiednio skonfigurowany oraz jest umieszczony w profesjonalnym pomieszczeniu. Od zwykłego komputera którego używasz na codzień różni go zarówno budowa ( serwery są zazwyczaj “płaskie” ),  zastosowane komponenty ( wszystkie podzespoły sa przygotowane do ciągłej pracy pod wysokim obciążeniem), środowisko w którym pracują ( umieszczone są w specjalnej szafie gdzie temperatura to okoo 20 stopni) oraz zastosowana konfiguracja ( specjalistyczne oprogramowanie do obsługi stron).
To na nim umieścisz pliki witryny oraz założysz konta pocztowe by odbierać i wysyłać wiadomości e-mail i to tak naprawdę od szybkości jego działania zależy komfort korzystania z witryny przez potencjalnych klientów.

Tak więc nasz tytułowy “hosting” to serwer na którym umieszczone są wszelkie treści które widzimy korzystając na codzien z przeglądarki, komunikatorów, przechowując dane we wszelkich dyskach online czy nawet korzystając z poczty elektronicznej.
W kolejnym wpisie zajmiemy się przedstawieniem najważniejszych ceh które powinien zawierać odpowiedni hosting, tak by twoje strony działały szybko a ich obsługa była przyjemnością.Wednesday, March 14, 2018« Powrót