Wśród wielu różnego rodzaju rozwiązań w świecie IT w ostatnich latach powstają coraz to bardziej rozbudowane opcje. Wśród nich bardzo interesującym przykładem jest serwer VPS i to on będzie bohaterem niniejszego tekstu. Czym on jest, jakie daje profity i do jakich pasuje zastosowań?

 

Czym jest serwer VPS?

Wirtualny serwer (czyli Virtual Private Server) jest to część serwera dedykowanego, czyli fizycznego komputera. Można powiedzieć, że stanowi on jego wydzieloną strefę i jednocześnie nie jest pozbawiony żadnej funkcjonalności.

Zasadniczą różnicą w odniesieniu do kompletnego serwera dedykowanego jest fakt, że tutaj więcej niż jeden użytkownik ma możliwość eksploatacji danych zasobów sprzętowych. Powyższy wariant zyskuje wielu zwolenników i tym samym wręcz wskazane jest mu się przyjrzeć uważniej.

Już na wstępie można rzucić śmiałą tezę, że serwery vps są znacznie atrakcyjniejsze od standardowo rozumianego hostingu. Możliwość samodzielnej konfiguracji, elastyczny dobór parametrów oraz wydzielone zasoby to tylko niektóre z rzeczy charakteryzujących serwery vps.

Nie można również zignorować faktu, że rozwiązanie to charakteryzuje się lepszym dopasowaniem do naszych preferencji od np. współdzielonego hostingu. Tutaj każdy z użytkowników posiada odrębny panel administracyjny. Z jego pomocą da się bez najmniejszych trudności przeprowadzić całkowitą konfigurację, a do tego może instalować dowolnie wybrane aplikacje. Tak stan jest możliwy za sprawą tego, że każdy serwer VPS dysponuje odrębnym systemem plików procesów, użytkowników, aplikacji oraz alokacji zasobów. W ten sposób mamy możliwość pełnego nadzoru nad tym co się na nim dzieje.

Kto powinien korzystać z tego rozwiązania?

Wyróżnia się dwa rodzaje serwerów VPS – jedne z samodzielną administracją, drugie – z pakietem administracji zapewnianej przez firmę.

Pierwszy rodzaj skierowany jest do osób które znają podstawy systemu linux, umieją obsługiwać się w konsoli oraz rozumieją zasadę działania usług serwerowych. Jest to więcej rozwiązanie o wiele tańsze, ale też wymagające pewnego poziomu wiedzy i zaangażowania od strony klienta.

Serwery z administracją to idealne rozwiązanie dla każdego kto chce wykorzystać wszystkie zalety tego rozwiązania i jednocześnie brakuje mu odpowiedniej wiedzy. Całą otoczką związaną z obsługą i utrzymaniem właściwego działania serwera zajmuje się firma w której kupiliśmy usługę, a nabywca dostaje intuicyjny panel w którym może sobie wszystko wyklikać.
Oczywiście jest to rozwiązanie droższe niż poprzednie, ale nie musimy się nic martwić – można powiedzieć że “płacę i wymagam”

Przeznaczenie serwerów VPS

W obecnych czasach coraz więcej usług przenosi się do internetu, a coraz większe wykorzystanie sieci internetowych w naszym życiu powoduje, że serwery vps mają bardzo szerokie zastosowania.

Szczególnie poleca się ten typ serwerów na:

  • hosting strony www
  • streaming
  • monitoring usług
  • serwery głosowe, gier, proxy oraz kopii zapasowych
  • przechowywanie danych

Są to najczęściej utrzymywane usługi, jednak wskazaną listę można by rozwijać w nieskończoność – elastyczność serwerów VPS pozwala je używać praktycznie do granic wyobraźni.

Profity wynikające z zastosowania serwera VPS

Sporo atutów było już wymienionych w tekście, jednak warto je przypomnieć w podsumowaniu.
Najważniejszą zaletą serwerów vps jest:

  • niska cena
  • wysoka elastyczność
  • możliwość zmiany parametrów w locie
  • dowolność konfiguracji
  • własne odseparowane zasoby
 


Wednesday, September 5, 2018



« Back